Gabinet Ginekologiczny
doktor Krzysztof Piątek

Gabinet Ginekologiczny

dr Krzysztof Piątek

Badanie przesiewowe pierwszego…

Badanie to jest pierwszym „podstawowym” badaniem płodu. Wykonuje się je między 11,0 a 13,6 tygodniem ciąży. Jest często mylnie utożsamiane z wykrywaniem wad genetycznych. Tymczasem głównym jego celem jest dokładna ocena anatomii płodu i wykrywanie ewentualnych wad letalnych. Przy okazji niejako oceniamy markery wad genetycznych. Od wyniku tego badania zależy, czy zaistnieją wskazania do rozszerzania … Continue reading „Badanie przesiewowe pierwszego…”

Diagnostyka zaburzeń płodności

Zaburzenia płodności dotyczą około 20% par. Rozpoznajemy je, jeżeli po roku regularnego współżycia nie dochodzi do zajścia w ciążę. Przyczyny są rozmaite, ale uważa się , że główny problem, to przesunięcie macierzyństwa na czwartą dekadę życia kobiety. Około 40% to „czynnik kobiecy”, 40% „czynnik męski” 20% oboje partnerzy mają problem z płodnością. Około 20% to … Continue reading „Diagnostyka zaburzeń płodności”

Zaburzenia hormonalne

Hormony mają ogromny wpływ na zdrowie, wygląd i samopoczucie Kobiet. Nawet niewielkie rozregulowanie gospodarki hormonalnej może istotnie wpływać na komfort życia. Nie zawsze przyczyną zaburzeń są poważne choroby, bardzo często są one spowodowane zbytnim obciążeniem organizmu przez niekorzystne czynniki zewnętrzne: nadmierny stres, niewłaściwe odżywianie, źle tolerowane lub dobrane leki. Już niewielkie zaburzenia hormonalne powodują u … Continue reading „Zaburzenia hormonalne”

Nowotwory nadal są poważnym problemem

Nowotwory nadal są poważnym problemem. Najłatwiej je całkowicie wyleczyć, gdy są na wczesnym etapie rozwoju, dlatego tak ważna jest profilaktyka i szybkie leczenie. Najczęstszym nowotworem występującym u kobiet jest rak piersi. U części osób jest on uwarunkowany genetycznie. Wykonujemy badania genetyczne umożliwiające wykrycie czy jest się nosicielem genów zwiększających ryzyko nowotworów piersi i jajnika. U … Continue reading „Nowotwory nadal są poważnym problemem”

Co wiemy o diagnostyce i leczeniu chorób szyjki macicy?

Harald zur Hausen (ur 11 marca 1936) – niemiecki lekarz, laureat Nagrody Nobla, wykazał związek między zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV a rakiem szyjki macicy. Dzięki temu możliwe stało się opracowanie szczepionki obniżającej ryzyko zachorowania na ten nowotwór, jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Za to odkrycie w 2008 roku uhonorowano go Nagrodą Nobla … Continue reading „Co wiemy o diagnostyce i leczeniu chorób szyjki macicy?”

Ciąża jest naturalnym okresem w życiu kobiety

Ciąża jest naturalnym okresem w życiu kobiety, ale jej przebieg może zostać zakłócony przez wiele szkodliwych czynników, zarówno zewnętrznych (stres, nadmiernie ciężka praca, bezobjawowo lub skąpoobjawowo przebiegające infekcje?) jak i wewnętrznych, wynikających z wcześniej nierozpoznanych schorzeń lub skłonności do nich. Z tych właśnie powodów konieczna jest starannie prowadzona opieka położnicza nad ciężarną Kobietą i jej … Continue reading „Ciąża jest naturalnym okresem w życiu kobiety”

Co to jest badanie echo serca u płodu?

Podstawowe badanie usg serca u płodu wykonywane jest w ramach badań przesiewowych w kolejnych trymestrach ciąży. Niesie ono informację o lokalizacji serca, jego wielkości, podstawowej budowie serca – tzw. obraz czterojamowy serca, informację o ilości i ułożeniu naczyń wychodzących z serca – obraz śródpiersia. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowego obrazu serca lub naczyń lub stwierdzenia innej … Continue reading „Co to jest badanie echo serca u płodu?”

Co to jest USG II trymestru

Jest to drugie „podstawowe” badanie w przebiegu ciąży. Wykonujemy je między 18 a 22 tygodniem ciąży. Młody człowiek pływa wtedy w płynie owodniowym, swobodnie poruszając się w środowisku jak mieszkańcy raf koralowych. Dzieciaki ważą w tym czasie między 250 a 500 gram. Doskonale widzimy szczegóły anatomiczne. Oceniamy wielkość malucha, na podstawie pomiarów biometrycznych oceniamy wiek … Continue reading „Co to jest USG II trymestru”

Powyższe teksty powstały przy współpracy pana doktora Marka Blitka.